COEDRO / Blog / III. O coachingu / 1. Perspektywa lidera / Dla kogo coaching?

Coaching jest procesem wymagającym nie tylko dla coacha, ale również dla klienta. Efektem procesu jest zmiana – taka jaką zaplanował klient. Aby zmiana mogła zaistnieć, klient musi się do niej przygotować, mając jasny obraz tego jak ma wyglądać jego życie PO ZMIANIE. Jeśli obraz PO ZMIANIE jest atrakcyjny, można  przystąpić do opracowywania strategii, a kiedy już  klient kreśli plan, coach wspiera wiarę  w jego realizację.

Co można znaleźć dla siebie w coachingu w dużej mierze zależy od cech danej osoby, jej temperamentu, doświadczeń, sytuacji w jakiej aktualnie się znajduje. Indywidualna praca coacha z klientem pozwala na dokonanie wyboru bardzo precyzyjnego, odpowiadającego potrzebom – taki “rozwojowy szwedzki stół”. Każdy czerpie z niego to, czego potrzebuje, tu i teraz. Oto kilka przykładów.

Załóżmy, że:

  • Jesteś osobą silną, dominującą, masz zaufanie do swoich wyborów,  liczą się dla Ciebie wyłącznie fakty, na ogół wiesz czego chcesz, jesteś osobą konsekwentną, pomysłową.
Po co Ci coaching?

Może konsekwencja nie pozwala Ci zejść z tej drogi, na której właśnie jesteś, chociaż nie raz przemknęło Ci przez myśl, że „to nie to”? A może nie lubiąc słuchać innych, nie zauważasz, że ktoś – może Twój partner, rodzic, dziecko – zadaje Ci Bardzo Ważne Pytania? A może pędząc do przodu, pokonując przeszkodę za przeszkodą, budząc podziw przyjaciół, zazdrość wrogów, nie zauważasz, że gubisz coś ważnego po drodze? A może jesteś już dojrzałym rajdowcem, który zaczyna zastanawiać  się co jest za najbliższym zakrętem?

Jak pomoże Ci coach?

Twój coach zada Ci pytania, może przyciśnie do muru, ale  będzie trzymać lampę, a Ty sam powiesz mu gdzie ma świecić. I znajdziesz w tym świetle tysiące rozwiązań, a cele które wybierzesz będą wyzwaniem.

  • Jesteś osobą energiczną, otwartą i przyjazną, tzw. duszą towarzystwa. Nie masz problemu z relacjami. Czujesz się świetnie w towarzystwie innych ludzi,  bardzo dbasz o dobry nastrój panujący w Twoim otoczeniu.
Po co Ci coaching?

Żyje Ci się na ogół dość przyjemnie i przyjaźnie,  ale może czasem brakuje Ci wyrazistego celu, kierunku w którym podążasz? Może  chcesz zmiany, ale boisz się utraty dotychczasowej atmosfery, zwolenników i wyznawców, którzy są zadowoleni z Ciebie jakim jesteś teraz? A może uwiera Cię  skłonność do odkładania na później  niepopularnych lub niewygodnych decyzji?

Jak pomoże Ci coach?

Twój coach zada Ci pytania, w wyniku których skonkretyzujesz swój pozytywny cel. Pomoże Ci zadbać o energię do jego realizacji. Dzięki temu będziesz mieć dość entuzjazmu, aby wytrwać w dążeniu do celu, pielęgnując własną motywację i dobry nastrój.

 

  • Jesteś osobą systematyczną, zrównoważoną, twardo stąpającą po ziemi. Słuchasz innych uważnie, wiesz zatem czego się od Ciebie oczekuje. Lubisz sytuacje przewidywalne, nie zależy Ci na wielkich zmianach.
Po co Ci coaching?

Może strach przed nieznanym powoduje, że dokonujesz w swoim życiu jedynie drobnych poprawek lub nawet unikasz zmian tkwiąc w tych samych schematach? Może rutyna zaczyna Ci ciążyć? A może uważasz, że Twoja mrówcza praca  nie jest należycie doceniana? Może brakuje Ci nieco asertywności?

Jak pomoże Ci coach?

Twój coach zada Ci pytania, w wyniku których stworzysz plan zmian będący programem małych, systematycznych i bezpiecznych kroków. Zmiana, której potrzebujesz, dokona się w sposób  zrównoważony, zgodnie z instrukcją, której Ty będziesz autorem. Potrenujesz zachowania asertywne, z którymi będziesz czuć się dobrze.

  • Jesteś perfekcjonistą, osobą z zasadami. Potrafisz oddzielić fakty od szumu informacyjnego, więc dobrze wiesz, że zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany należy sytuację gruntownie zbadać i przeanalizować. A potem poprawić błędy, przeanalizować i zbadać jeszcze raz. Doceniasz jakość wykonania,  nie znajdujesz usprawiedliwienia dla bylejakości.
Po co Ci coaching?

Może strach przed popełnianiem błędów powstrzymuje Cię od podejmowania odważnych decyzji? Może zbyt często ganisz się za małe postępy w drodze do doskonałości? Może czujesz zmęczenie spowodowane przymusem pilnowania i sprawdzania wszystkich i wszystkiego, ciągłego poprawiania cudzych błędów? A może brakuje Ci wiary w siebie?

Jak pomoże Ci coach?

Twój coach zada Ci pytania, dzięki którym znajdziesz takie rozwiązania, które będą spełniać Twoje wysokie  standardy i  kryteria jakości. Odkryjesz, że niektóre błędy są Twoimi sprzymierzeńcami,  polubisz różnicę pomiędzy profesjonalizmem a perfekcjonizmem, docenisz  różnicę pomiędzy stanem opanowania a zwyczajnym spokojem.

To Cię może zaciekawić:

Twoja Wyspa Skarbów
Odkrywanie przez pytanie