Badanie diagnostyczne może być elementem procesu coachingowego i poprzedzać ostateczne ustalenie celu rozwojowego. Wyniki trafnie dobranej analizy pomagają doprecyzować potrzeby i ułatwiają koncentrację na tym co jest ważne zarówno z punktu widzenia organizacji jak i indywidualnych potrzeb menedżera.
Diagnoza może również stanowić samodzielne badanie, którego celem jest identyfikacja mocnych stron oraz obszarów wymagających zmiany w kontekście oczekiwań zawodowych i osobistych.
W każdym z powyższych przypadków analiza kończy się udzieleniem (osobie badanej, menedżerowi) feedbacku ze wskazaniem rekomendacji rozwojowych.
Wybór narzędzia i zakres badań diagnostycznych dopasowuję do potrzeb i oczekiwań co ma być zbadane i po co. Przykładowo:
- Jeśli jako menedżer chcesz rozwijać swoje kompetencje przywódcze mogę zaproponować ukierunkowany wywiad poufny lub Raport Przywództwo (Hogan Lead), a nawet jedno i drugie.
- Jeśli oczekiwanym rezultatem jest rozwój inteligencji emocjonalnej (EQ) sprawdzi się podczas diagnozy ukierunkowany wywiad poufny, analiza tylu zachowań i komunikacji (Exended DISC) czy też Raport EQ (Hogana*)
- Jeśli czujesz, że Twój potencjał jest zablokowany albo poszukujesz sensu w tym co robisz prawdopodobnie zarekomenduję Ci wykonanie testu Gallupa i/lub Raport Kompas (Hogana)
- Jeśli otrzymujesz sygnały, że masz problem z komunikacją (z innymi i w zespole) dobrym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie analiz zachowań i stylu komunikacji itd.
Szczegółowy opis narzędzi, które wykorzystuję w diagnozie zawierają poszczególne zakładki (menu “Diagnoza” po prawej stronie).
* Jest oczywiście wiele innych badań EQ, tutaj piszę o tych, które ja wykonuję.