COEDRO / Blog / II. Samoświadomość lidera / 3. W drodze do zmiany / 6 warunków osobistej transformacji – cz. 3

Prawdziwe odkrycia ujawniają całą prawdę, również i tę część rzeczywistości, której wolisz nie zauważać, nie przyznawać się do niej. Reakcją może być bunt, niezgoda, obrażanie się.  Brak akceptacji faktów skłania do wypieranie ich (to bzdura, niesprawiedliwe, ten coach, trener jest głupi, książka jest głupia, inni są głupi, itd.), albo impulsywnego podejmowania działań, wymuszania na sobie action planów, bardzo szybko zarzucanych (zmieniam pracę, przeprowadzam się, dziś zapisuję się na 5 kursów, od jutra biegam, itd.)

Często popełnianym błędem w drodze do zmian jest brak akceptacji swojej prawdziwej natury. Niezgoda na to, kim się jest i jakim się jest. Dopóki jednak nie zaakceptujesz tego, co jest i jak jest, zamiast zrobić krok do przodu, tracisz energię, czas i motywację na walkę z własnymi cieniami.

Zmiana, która jest pogłębiającym rozwojem daje szczęście i satysfakcję, zmiana będąca ucieczką od samego siebie nie zaistnieje prawdziwie. Niezależnie od tego, w którym miejscu aktualnie jesteś, coś Cię tam przywiodło. Jakieś wcześniejsze decyzje, wybory, pragnienia. Jeśli zaprowadziły Cię nie tam, gdzie chcesz być, postępuj tak, jak osoba, która zgubiła drogę. Przyjrzyj się swojej mapie, porozmawiaj, popytaj i wyruszaj na nowy szlak. Wybierasz się na wielkie grzybobranie, a znajdujesz tylko kilka jagód? Wspaniale! Posmakuj jagód i szukaj nowej drogi. Narzekanie, wyrzuty sumienia, pretensje niczego nie ułatwią, twojej historii nie zmienią. Zaakceptuj ją i doceń, bo dzięki tej przeszłości jesteś tym, kim jesteś, tu gdzie jesteś.

Warunek 3 – EKOLOGIA

Ekologia to działanie w zgodzie z własną naturą i potencjałem. To również branie pod uwagę możliwie wszystkich konsekwencji podjętych kroków. Wreszcie, to takie kierowanie sobą i swoim rozwojem, które zapewnia spójność i harmonię. Dopóki nie czujesz spójności pozostań na etapie ciekawości i odkryć. Badaj i eksploruj, co wyzwala u Ciebie stan przepływu i harmonii. Może to, co wydaje Ci się, że chcesz, wcale nie jest Twoim pragnieniem, a jedynie wyobrażeniem, że tak „powinno” być? Na drodze do zmiany nic nie „powinno”. Kiedy mówisz sobie, że coś „powinno”, że Ty „musisz”, z dużym prawdopodobieństwem tkwisz po uszy w jakichś schematach, wyimaginowanych powinnościach, stereotypach.

Jak zadbać o ekologię?

  1. Bez względu na to jak mało odczuwasz satysfakcji z obecnego życia, zastanów się i zanotuj, co najmniej 5 korzyści, jakie odnosisz z obecnej sytuacji. Pomyśl, w jaki sposób mogą pomóc Ci w projektowaniu lepszej przyszłości?
  2. Zaakceptuj stan obecny: “Jestem Krzysiem, Hanią, kimkolwiek – człowiekiem wspaniałym, pomimo posiadania słabych stron i niezależnie od posiadanych zalet. Moje wcześniejsze decyzje, podejmowane były w innych okolicznościach, w innym moim stanie wiedzy, dojrzałości itd. Teraz jestem gdzie indziej, bogatsza/y w wiedzę, doświadczenia, przemyślenia”.
  3. Przeczytaj książkę „Przepływ” Mihaly’ego Csikszentmihaly*.
  4. W ogóle dużo czytaj, myśl i oddychaj 🙂

______________________________________________

* O książce “Przepływ”przeczytaj tu

.

6 warunków osobistej transformacji – cz. 1
6 warunków osobistej transformacji – cz. 2
6 warunków osobistej transformacji – cz. 4
6 warunków osobistej transformacji – cz. 5
6 warunków osobistej transformacji – cz. 6