COEDRO / Blog / II. Samoświadomość lidera / 3. W drodze do zmiany / 6 warunków osobistej transformacji – cz. 2

Ciekawość, wnikliwość nieuchronnie prowadzą  do odkryć. Można wprawdzie dokonać jakiegoś odkrycia przypadkowo, ale czy bez uprzedniego dociekania? Większość jest zwieńczeniem wytrwałego dążenia do poznania prawdy, faktów i rzeczywistości takiej, jaka jest. Szczególnie, jeśli chodzi o nas samych, bez ciekawości i gotowości do zadawania pytań, o samopoznanie raczej trudno.

Warunek 2 – ODKRYCIA

Na początek śmiała teza – odsłonięcie przed sobą samym własnego wnętrza bywa prawdziwym objawieniem. Wszystko, co odkrywamy u innych może okazać się jedynie interpretacją, kontekstem. To, co uświadomimy sobie na swój temat jest „najprawdziwszą prawdą”.

Odkrywanie siebie jest trochę jak obieranie cebuli. Prawda nie zawsze jest miła, czasem szczypie w oczy, ale jest prawdą. Uwolnienie się od złudzeń, ograniczających przekonań, interpretacji pozwala poznać siebie takim, jakim się jest.  Za cenę dowiedzenia się o sobie paru niewygodnych rzeczy, warto odnaleźć wszystkie swoje skarby – umiejętności, talenty i cnoty, dotąd niedostrzegane, pomijane, umniejszane. A najważniejsze jest to że pełna samoświadomość pozwala na akceptację. Siebie i innych.

Pełna świadomość swoich słabych i mocnych stron daje większą siłę,
niż nie dostrzeganie jednych i drugich.

Ćwicz odkrywanie siebie

  1. Kiedy zauważysz swoją słabość, uznaj ją. Jeśli to ważne – pracuj nad zmianą. Jeśli nie – zostaw. Może rzeczywiście nie musisz świetnie gotować, pływać, znać się na rynkach finansowych, grać w brydża. Nie kręci Cię to? Zostaw to innym!
  2. Kiedy zauważysz swoją mocną stronę, uznaj ją. Każda umiejętność – od obsługi komputera, po ładny śpiew, zabawne opowiadanie dowcipów czy taniec z gracją – ma znaczenie (jak wyglądałyby dzisiaj edytory tekstów, gdyby nie zamiłowanie Steve’a Jobsa do kaligrafii?). Policz wszystko to, co sprawia Ci radość, co lubisz robić najbardziej, a czego wiele osób nie cierpi lub po prostu nie potrafi.
  3. Zapytaj swoich najbliższych, co dostają od Ciebie, poza rzeczami, które ktokolwiek inny mógłby im kupić. Zastanów się nad odpowiedziami. Czy to jest to, co o sobie już wiesz?
  4. Przyjmij postawę zdystansowanego badacza samego siebie. Nie krytykuj się, nie oceniaj, nie dokładaj sobie. Odkrywaj i badaj. Jeśli zmagasz się ze swoim krytykiem wewnętrznym przeczytaj książkę Rick ‘a Carsona „Poskramianie swojego gremlina”.*

______________________________________________

* O książce “Poskramianie swojego gremlina”przeczytaj tu

.

6 warunków osobistej transformacji – cz. 1
6 warunków osobistej transformacji – cz. 3
6 warunków osobistej transformacji – cz. 4
6 warunków osobistej transformacji – cz. 5
6 warunków osobistej transformacji – cz. 6