Totalne zaangażowanie, czyli flow

Totalne zaangażowanie, czyli flow

Każdy oddający się pasjonującemu zajęciu, chociaż raz w życiu, doświadczył niezwykłego uczucia lekkości i uskrzydlenia, niezależnie od tego, jak duży wysiłek temu towarzyszył. Stan satysfakcji, uniesienia, przy  jednoczesnym braku poczucia czasu, amerykański psycholog i autor książki Mihaly Csikszentmihaly nazwał przepływem (flow). Dla każdego człowieka źródłem takiego stanu jest co innego: gra na skrzypcach, bieg maratoński, taniec, śpiew, uprawianie ogrodu, opowiadanie bajek dzieciom, publiczne występy, skoki spadochronowe, szydełkowanie, czytanie książek itd.

Przez ćwierć wieku M.Csikszentmihaly przeprowadził tysiące badań szukając recepty na satysfakcjonujące życie. Czy ją znalazł? Z całą pewnością zanalizował i opisał 8 warunków przepływu, zbadał co dokładnie dzieje się z ciałem, myślami w stanie przepływu, kiedy praca czy samotność daje poczucie satysfakcji i spełnienia. W ostatnim rozdziale autor docieka w jaki sposób nadajemy, lub przynajmniej próbujemy nadawać, sens naszemu życiu.

 

Sztuka szczęścia

Sztuka szczęścia

Książka „Sztuka szczęścia. Poradnik życia” jest zapisem rozmów amerykańskiego psychiatry Howarda C. Cutlera z Dalajlamą. Już pierwsze zdanie wprowadza nas w klimat i myśl przewodnią książki:

Głównym celem życia jest poszukiwanie szczęścia.
Głównym motorem działań jest dążenie do szczęścia.

.

Punkt widzenia na zagadnienie szczęścia, prezentowany przez przywódcę duchowego Tybetu i naukowca/praktyka, jest zbieżny – poczucie szczęścia jest stanem umysłu i nie zależy od bogactwa, wykształcenia, okoliczności. Każdy człowiek nosi w sobie szczęście, każdy może żyć tak, aby je odnaleźć.

Prostota, a jednocześnie głębia myśli Dalajlamy urzeka. Dla tych, którzy chcą wieść szczęśliwe i spełnione życie, jak i tych,  którzy jeszcze nie dają sobie prawa do bycia szczęśliwym, książka może stać się prawdziwym przewodnikiem uprawiania sztuki szczęścia.

 

Poznaj swojego gremlina

Poznaj swojego gremlina

Każdy ma swojego gremlina. Ty zapewne też masz wewnętrznego narratora, krytyka i marudę, który towarzyszy Ci przez całe twoje życie, czy tego chcesz czy nie.

Skąd się bierze ten uprzykrzony narrator w głowie, czego chce i jak sobie z nim radzić, wyjaśnia twórca Metody Poskramiania Swojego Gremlina, Rick Carson.

Z humorem przedstawiona charakterystyka gremlinów, opis ich strategii oraz ćwiczenia praktyczne, rozwijające umiejętność radzenia sobie z nimi sprawiają, że książka jest bardzo zabawna, a jednocześnie głęboko wnikająca istotę sprawy. Dlatego jest ważnym przewodnikiem po odkrywaniu samego siebie. Czytając „Poskramianie swojego gremlina” Ricka Carsona każdy może odnaleźć swojego własnego złośliwca i destruktora. Wytropienie go, zauważenie i zastosowanie strategii opisanych w książce wysyła gremlina na jego właściwe, nic nieznaczące miejsce.

Rick Carson uczy jak stać się uważnym obserwatorem samego siebie – swoich reakcji, emocji, nawyków, jak wybierać i bawić się możliwościami, jak przestać się zadręczać i zacząć żyć radośnie i pełnie. Warto z jego rad korzystać.

powrót
Myśleć pytaniami

Myśleć pytaniami

Znane stwierdzenie „Jakie pytanie, taka odpowiedź” znajduje nowy wymiar  w książce  Marilee Adams „Myślenie pytaniami”.  Zajmująco  opowiedziana historia transformacji z menedżera-instruktora do menedżera–motywatora, jest jednocześnie instrukcją obsługi potężnego narzędzia jakim jest myślenie pytaniami.  Marilee Adams pokazuje w jaki sposób rodzaj pytań wpływa na nasze zachowania i w konsekwencji na jakość życia. Uświadamia jak sami wspieramy lub sabotujemy  własne  wysiłki zadając sobie takie, a nie inne pytania. Kiedy jesteśmy w roli wyrokującego gromadzimy żal, złość, pretensje do innych i samego siebie. Kiedy jesteśmy w roli uczącego się szukamy rozwiązań, dokonujemy przemyślanych wyborów, jesteśmy efektywniejsi.

Książka polecana jest menedżerom, szkoleniowcom, trenerom, coachom, liderom. Tak naprawdę każdy, kto chce nauczyć się zadawania mądrych i inspirujących pytań, pozytywnie wpływających na pewność siebie, szacunek dla innych, skutecznie prowadzących do realizacji celów, powinien przeczytać książkę „Myślenie pytaniami”.